Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed

Jak kupić tani bilet lotniczy? Instrukcja krok po kroku.

Podróże nigdy nie były tak łatwe i tak tanie jak teraz. Świat jest na wyciągnięcie ręki. “Lećmy na kawę do Rzymu” albo “skoczmy na zakupy do Paryża” nie jest już czymś abstrakcyjnym. Często nawet może być tańsze niż podróż pociągiem do Sopotu. Jak krok po kroku wyszukać tanie loty i kupić tani bilet lotniczy? Jak przygotować się do podróży? Oto mały poradnik.

Do wpisu natchnęła mnie moja mama, która chce umieć sama umieć organizować sobie podróże, żeby zrobić dla siebie coś fajnego, i postanowiłam skonstruować dla niej mały poradnik 🙂 To wpis dla wszystkich, którzy jeszcze nigdy nie kupowali sami biletów lotniczych, lub wydaje im się to trudne. Krok po kroku pokażę, że nie ma się czego bać.

Ok, załóżmy, że chcesz wybrać się na kawę do Rzymu. Zaczynasz więc od znalezienia lotu. Najpopularniejsze tanie linie lotnicze w Polsce to Wizz Air i Ryanair.

WIZZ AIR

Wizz Air lata z 8 polskich miast: Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Do Rzymu lata jednak tylko z Katowic i Warszawy i to na dwa różne lotniska. Z Katowic na lotnisko Ciampino a z Warszawy na lotnisko Fiumicino. Czym się różnią? O tym warto poczytać w Internecie, na forach, czy stronach podróżniczych.

Bardzo często loty w dane miejsce są bardzo tanie, ale lotnisko dla tanich linii lotniczych może znajdować się poza miastem, więc transfer do miasta może znacznie przewyższać cenę biletu lotniczego. Ja przed lotem w dane miejsce zawsze sprawdzam opcje dojazdu. Zakładając, że lecę do Rzymu, wpisuję w Google „dojazd z lotniska Ciampino do miasta” czy „dojazd z lotniska Ciampino do Rzymu” i sprawdzam możliwości i ceny. Zanim wejdziesz w dany artykuł, sprawdź datę jego publikacji. Jeśli jest on z 2012 roku, prawdopodobnie informacje w nim zawarte są już nieaktualne.

Na wielu stronach znajdziemy bardzo szczegółowy opis opcji dojazdu, nawet z mapkami i rozkładami jazdy. Najczęściej opcje dojazdu z lotniska do centrum są cztery:

SHUTTLE BUS – czyli specjalne autobusy dowożące z lotniska do centrum miasta – ta opcja jest najwygodniejsza, ale często jest dość droga, np. transfer z lotniska Paryż Beauvais kosztuje 16 euro.

POCIĄG – czasami obok lotnisk są także stacje kolejowe. Dojazd pociągiem może być odrobinę tańszy niż autobusem. Pociągiem możemy się dostać do miasta np. ze stacji Rzym Fiumicino.

AUTOBUSY MIEJSKIE/METRO – okazuje się, że z lotnisk można dojechać często zwykłą komunikacją miejską. To opcja zdecydowanie tańsza, ale trzeba wcześniej dowiedzieć się gdzie jest przystanek autobusowy, gdzie potem wysiąść, czy gdzie ewentualnie się przesiąść np. na metro. Taka opcja jest na przykład w Wenecji Treviso, gdzie z lotniska kursuje autobus miejski do stacji kolejowej Treviso, a stamtąd jedzie bezpośredni pociąg do centrum Wenecji. Czas podróży jest podobny, porównując z autobusem bezpośrednim, ale koszt jest 4 razy mniejszy. Oczywiście warto też kupić bilet w kiosku na lotnisku, niż bezpośrednio u kierowcy. W niektórych miastach tanie linie lądują na głównych lotniskach. Tak jest np. w Porto, gdzie obok lotniska znajduje się stacja metra i do miasta możemy dojechać bezpośrednio za zaledwie 2,20 euro.

AUTO – jeśli wybierasz się na dłużej i chcesz trochę pozwiedzać, rozważ wypożyczenie auta. Jeśli jedziesz do dużego miasta upewnij się, czy w miejscu, w którym śpisz, jest parking, lub niedaleko znajduje się bezpłatny parking. Duże miasta mają często parkometry dosłownie wszędzie. Dla mnie opcja auta jest zdecydowanie najlepsza, jeśli chcę zobaczyć ciekawe miejsca poza miastem, małe miasteczka, czy wybrzeże. Jest szybciej, wygodniej i możemy zobaczyć zdecydowanie więcej miejsc, niż podróżując autobusami, czy pociągami.

No dobrze, więc jak kupić lot?

Wracamy do zakupu biletów. Wchodzimy na stronę główną Wizz Air. Wpisujemy miejsce wylotu (lub wyszukujemy je na liście po kliknięciu w okienko MIEJSCE WYLOTU), po czym pojawi się kolejna lista, tym razem z miejscami, do których możemy lecieć z tego danego miasta. Chcemy lecieć z Warszawy, przeciągamy listę w dół i widzimy, że dostępny jest lot do Rzymu Fiumicino. Teraz jeszcze wpisujemy kiedy chcemy lecieć i kiedy chcemy wrócić (możemy też wyszukać tylko w jedną stronę), wpisujemy liczbę pasażerów i klikamy SZUKAJ.

W kolejnym kroku pojawi się kalendarz z datami, cenami i dostępnymi lotami. Strzałkami możemy przesuwać się w lewo lub w prawo sprawdzając loty w inne dni, zarówno wcześniej, jak i później. Jeśli już jesteśmy pewni, że chcemy lecieć 13 lipca, widzimy, że dostępne są dwie godziny i dwie różne ceny, a także trzy różne taryfy: BASIC, WIZZ GO i WIZZ PLUS.

BASIC jest podstawową taryfą, z możliwością podróży bezpłatnie z bagażem podręcznym do 10 kg o wymiarach 55x40x23 cm. Jeśli jednak nie wykupiliśmy dodatkowo usługi Wizz Air Priority (pozwala na wzięcie na pokład zarówno bagażu podręcznego jak i dodatkowego małego bagażu o wymiarach 40x30x18 cm) możemy wnieść na pokład jedynie bagaż, którego wymiary nie przekraczają 40x30x18cm. Jeśli wymiar naszego bagażu jest większy (ale nie większy niż 55x40x23 cm) musimy nadać go tak jak bagaż rejestrowany, ale bezpłatnie.

Jeśli lecimy na kilka dni, zwłaszcza w ciepłe miejsce, i wiemy, że nie potrzebujemy za wiele rzeczy, ta opcja jest najkorzystniejsza, no i najtańsza. W plecak o tych wymiarach można zmieścić naprawdę sporo rzeczy. Pamiętajmy tylko, że nie możemy wtedy wziąć żadnych opakować z płynami, kosmetykami powyżej 100 ml – łącznie można wnieść 1 litr płynów w torebce przeźroczystej (można takie kupić w drogeriach jak i na lotnisku).

Nie możemy więc też z powrotem zabrać ze sobą np. alkoholu, chyba że zakupimy go na lotnisku w strefie bezcłowej przed lotem powrotnym. Chyba, że nasz bagaż podręczny jest nadawany jak rejestrowany, wtedy nie obowiązują zasady limitów płynów dzięki czemu możemy bez problemu wziąć z wakacji np. butelkę alkoholu w torbie 🙂

Druga opcja WIZZ GO zakłada wzięcie ze sobą bagażu rejestrowanego do 20 kg, dodatkowej małej torebki, czy możliwości wyboru miejsca w samolocie. Jeśli pominiemy dodanie bagażu rejestrowanego na tym etapie, możemy go dodać również później. Bagaż rejestrowany trzeba nadać na lotnisku w wyznaczonym miejscu najlepiej około półtorej godziny przed planowanym odlotem.

Ok, jeśli decydujemy się na lot 13 lipca o 06:05, klikamy w cenę żeby naliczyła się należność.

Po lewej stronie zobaczymy wtedy naliczoną sumę, w tym przypadku dla dwóch osób. Sprawdźmy, czy się zgadza, i możemy tak samo zaznaczyć w locie powrotnym. Jeśli zaznaczymy oba loty, cena po lewej stronie, daty i godziny się zgadzają, klikamy na dole KONTYNUUJ.

Wizz Air Discount Club

Pod każdą ceną lotu jest jeszcze druga cena dla posiadaczy Wizz Air Discount Club, obniżona zazwyczaj o 20% standardowej ceny.To pewnego rodzaju program lojalnościowy. Wykupujemy członkostwo na rok za około 30 euro i możemy kupować bilety dla siebie i dowolnej osoby towarzyszącej (za każdym razem może być inna) zawsze o 20 % taniej. Ja skusiłam się na to kupując bilety do Porto, które dla dwóch osób w dwie strony kosztowały wtedy 900 zł. Dzięki wykupieniu dodatkowo członkostwa, na każdym locie zaoszczędziłam 20%, więc mimo iż wykupiłam kartę, zapłaciłam łącznie mniej niż te pierwotne 900 zł. Zazwyczaj wykupienie jest proponowane w trakcie rezerwowania lotu. Ja jestem z tej decyzji bardzo zadowolona.

Wracając do naszej rezerwacji, w następnym okienku, które się pojawi, wpisujemy imiona i nazwiska pasażerów (bez polskich znaków), a także zaznaczamy opcję bagażu. Jeśli podróżujemy tylko z podręcznym, klikamy ŻADNA Z OPCJI. To samo w locie powrotnym. Po uzupełnieniu danych klikamy KONTYNUUJ.

Pamiętaj żeby cały czas zerkać na cenę po lewej stronie, czy nie zwiększyła się. Być może gdzieś przez przypadek zaznaczyłeś dodatkową płatną usługę.

 

W kolejnym kroku pojawi się okienko do zalogowania. Jeśli nie masz konta, kliknij na dole REJESTRACJA. Jest ona prosta i intuicyjna. Trzeba wpisać jedynie dane i poczekać na potwierdzenie mailem. Jak już mamy konto logujemy się i przechodzimy dalej.

Teraz pojawi się opcja wykupienia miejsca w samolocie. Jeśli nie chcesz dodatkowo płacić, miejsce zostanie przydzielone automatycznie. Ja nigdy nie wykupuję tej opcji. Kliknij wtedy na dole PRZEJDŹ DO LOTU POWROTNEGO a następnie POTWIERDŹ.

Wiz zair dalej będzie starał się przekonać cię do wyboru miejsca. Klikamy NIE, DZIĘKUJĘ.

Pojawi się następnie okienko z dodatkowymi usługami jak hotele, samochody, czy ubezpieczenie. Tutaj nic nie zaznaczamy, jedynie klikamy opcję BEZ UBEZPIECZENIA na samym dole. Na koniec klikamy KONTYNUUJ.

Przechodzimy do ostatniego już okienka płatności. Wpisujemy swoje dane, a niżej dane karty kredytowej. Sprawdzamy raz jeszcze czy zgadza się cena, akceptujemy na dole regulamin (zaznaczamy okienko) i klikamy ZAPŁAĆ I ZAREZERWUJ TERAZ Można płacić również przelewem bankowym, ale czekamy na potwierdzenie otrzymania płatności nawet do tygodnia i jeśli cokolwiek wpisaliśmy źle w treści przelewu, może on zostać nie zaakceptowany, dlatego polecam raczej metodę płatności kartą kredytową.

I już. Nasze bilety kupione! Lecimy do Rzymu! 🙂

Na maila otrzymamy potwierdzenie zakupienia lotu. Na kilka dni przed lotem musimy jeszcze odprawić się online. Co to znaczy? Logujemy się na nasze konto, wchodzimy w zakładkę ODPRAWA I REZERWACJE, tam widzimy nasze wykupione loty, klikamy ODPRAW i zapisujemy nasz bilet w formacie PDF. Następnie drukujemy go i zabieramy ze sobą na lotnisko.

Mamy lot, sprawdziliśmy dojazd z lotniska do miasta. Możemy jeszcze poszukać w Internecie polecanych restauracji, knajp, często fajnie jest to opisane na blogach podróżniczych, czy na stronach typu Tripadvisor. W internecie znajdziemy wszystko, warto poszukać takich informacji zanim dojedziemy do miasta, żeby mieć pewność, że zjemy pyszne jedzenie w fajnej lokalnej knajpce i nie przepłacimy na drinkach w typowo turystycznym barze. Warto też zainstalować sobie aplikację Google Maps żeby mieć stały dostęp do map w telefonie.

RYANAIR

Drugą tanią linią lotniczą jest Ryanair. Lata z 12 polskich miast: Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Łodzi. Proces rezerwacji jest podobny jak w Wizz Airze.

Wpisujemy skąd i dokąd chcemy lecieć (również pojawiają się tu listy miejsc), wybieramy daty, liczbę pasażerów i wciskamy LEĆMY. Jeśli chcemy poszukać biletu w jedną stronę (może Wizz Air oferuje tańszy powrót 😉 ) to klikamy, nad polem gdzie wpisujemy skąd lecimy, przycisk W JEDNĄ STRONĘ.

Analogicznie jak w Wizz Airze widzimy kalendarz z dostępnymi lotami i cenami. Możemy strzałką przesuwać kalendarz w lewo lub prawo.

Jeśli już wybierzemy datę i lot, klikamy w żółte pole z ceną przy odpowiedniej dacie. Pokażą nam się trzy opcje taryf, jeśli chcemy lecieć tylko z bagażem podręcznym (każdy pasażer może zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 1 mały bagaż o wymiarach maksymalnych 35 cm x 20 cm x 20 cm), klikamy okienko koło ceny ze standardowej taryfy.

od 1 listopada 2018 wchodzi w życie nowa polityka bagażowa.

Jeśli nie wykupimy priorytetu, możemy podróżować bezpłatnie z torbą o wielkości 40x20x25 cm, natomiast jeśli chcemy wziąć również torbę do 10 kg musimy wykupić 10kg walizkę do odprawy za £/€8 w trakcie dokonywania rezerwacji lub £/€10 jeżeli zostanie dodana po zrobieniu rezerwacji do 40 minut przed wylotem.

10kg walizki muszą zostać oddane w punktach odprawy przed udaniem się do kontroli celnej. Osoby bez wykupionego priorytetu, którzy nie dodali bagażu do rezerwacji, mogą wykupić 10kg bagaż na kółkach w punkcie odprawy na lonisku za £/€20 lub za £/€25 w bramce przed wejściem na pokład.

Po kliknięciu, zobaczymy zielony znaczek przy naszym locie i w prawym górnym rogu pojawi się nabita cena. Oczywiście tutaj też monitorujemy, czy jest ona taka jak powinna być.

Po zaznaczeniu ceny także przy locie powrotnym, jeśli wszystko się zgadza, klikamy KONTYNUUJ.

Pojawią się opcje dodatkowych usług. Jeśli nic nas nie interesuje, zjeżdżamy na sam dół i klikamy ZAPŁAĆ.

Ryanair też będzie Cię przekonywał do wykupienia miejsc. Klikasz NIE, DZIĘKUJĘ. Oczywiście jeśli jest dla Ciebie bardzo ważne żeby w trakcie lotu mieć konkretne miejsce, chcesz mieć pewność, że będziesz siedzieć pod oknem, albo po prostu chcesz na pewno usiąść obok osoby, z którą lecisz, wtedy można z takiej usługi skorzystać. Czasem linie lotnicze specjalnie rozdzielają pasażerów przydzielając im dwa różne miejsce, żeby przy kolejnej rezerwacji skorzystali z dodatkowej usługi.

Następnie pojawi się prośba o zalogowanie, lub zarejestrowanie się, jeśli nie masz jeszcze konta.

Po zalogowaniu strona poprosi o wpisanie imion i nazwisk pasażerów (bez polskich znaków), a także kraj, numer telefonu. Sprawdzamy też czy adres e-mail czy jest poprawny (na niego przyjdzie potwierdzenie zakupu) i nie zaznaczamy opcji przesyłania smsów czy jakiegoś wysyłania materiałów promocyjnych. Na koniec wybieramy metodę płatności, czyli wpisujemy dane karty kredytowej.

Po wpisaniu wszystkiego, sprawdzeniu, zaznaczamy, że akceptujemy regulamin i klikamy ZAPŁAĆ TERAZ.

I kolejne bilety kupione! 🙂

A co jeśli są tańsze loty?

Czasami tanie linie lotnicze na danej trasie okazują się nie być najtańsza opcją. Na szczęście mamy teraz wiele porównywarek cenowych, które na danej trasie, w danym dniu, porównają nam ceny wszystkich przewoźników i podpowiedzą najlepsze opcje zakupu. Najpopularniejszą wyszukiwarką jest SKYSCANNER.

Po wejściu na stronę klikasz czy szukasz lotu w jedną czy obie strony, wpisujesz skąd, dokąd i kiedy chcesz lecieć i klikasz SZUKAJ.

Pokażą Ci się różne opcje lotów i przewoźników. Możesz zobaczyć na liście nazwę przewoźnika, kiedy jest lot, ile kosztuje, czy ma przesiadki (na czerwono pomiędzy godzinami) i ile trwa całość podróży, razem z ewentualnym oczekiwaniem na lotnisku. Jeśli chcesz bilet jedynie bez przesiadek, po lewej stronie z boku musisz odkliknąć opcję przesiadek.

Po kliknięciu SPRAWDŹ zobaczysz szczegóły lotu, możesz przekierować się też bezpośrednio na stronę przewoźnika i tam kupić bilet.

Nie ma zasady “im wcześniej tym taniej”

Przy kupowaniu biletów lotniczych, często zasada im wcześniej tym taniej nie istnieje. Ceny biletów zmieniają się z dnia na dzień. Dzisiaj mogą kosztować 150% ceny jutrzejszej. Słyszałam teorię, że najtańsze bilety kupuje się we wtorki 🙂 Najtaniej też podróżuje się jesienią (październik, listopad) i wczesną wiosną (marzec, kwiecień). Warto monitorować sobie loty, co jakiś czas nawet z ciekawości zerkać na połączenia, ceny, nigdy nie wiadomo kiedy trafi się coś fajnego. Można też korzystać ze stron na Facebooku, które publikują promocje lotnicze każdego dnia. To strony takie jak Fly4free, Loter, Wakacyjni Piraci i wiele innych.

Pozostaje życzyć Wam szerokich lotów i dużo fajnych podróży. My ostatnio byliśmy na fantastycznym weekendzie w Budapeszcie. Podróż Wizz Airem wyniosła nas 50 zł w jedną stronę 🙂 Planujemy już kolejne podboje i Wy też spróbujcie. W razie czego służymy radą i pomocą 🙂

 

 

Przeczytaj również
Oto powód, dla którego warto świętować Dzień Dziecka, kiedy jesteś dorosły