Na początku związku zawsze jest cukierkowo, są motylki, jest radość, są same pozytywy. Z czasem jednak związek wchodzi w inną fazę i tu zaczyna się codzienność, nauka siebie, swoich zachowań i akceptacja siebie na co dzień.
To okres, który jeśli się przepracuje, może stworzyć naprawdę coś trwałego i fajnego, zbudowanego na zaufaniu i miłości.
Nie ma ludzi, którzy dobiorą się idealnie. Zawsze uczymy się siebie i docieramy się. Bywa jednak tak, że często im większe zaangażowanie, to zamiast większej czułości i troski pojawiają się większe pretensje. Jakie moim zdaniem błędy popełniamy? Co robić, a czego nie robić żeby przybliżać się do stworzenia dobrego związku?
Nie traktuj partnera jak niewolnika
Ludzie w związkach często myślą, że jeśli ktoś już z nimi jest, to ma teraz określone obowiązki i musi robić to, czego od niego oczekujemy. Otóż nie.
Prawda jest taka, że to jest czyjaś dobra wola i decyzja żeby być z nami, ale nie przymus.
Jeśli chcemy żeby ktoś z nami był, bo tego chce, róbmy wszystko, by czuł się z nami dobrze. Dbajmy na co dzień o ten związek i o partnera. Stwórzmy przestrzeń pełną ciepła, w której on również może się wyrażać.
Co jest ważne, nie chodzi mi o to, żeby akceptować wszystko to, co nam w zachowaniu partnera nie odpowiada, czy być na każde jego zawołanie, ale chodzi o to, żeby uświadomić sobie i uszanować to, że drugi człowiek ma wolną wole i dzięki temu poczuć stan wdzięczności za to, że jest przy nas.
Ten stan pozwala na wyrażanie ciepła i pracę nad związkiem w miłości, w przeciwieństwie do stanu pretensji, który nas od tego odwodzi.
Doceniaj wysiłki zamiast szukać braków
Zamiast skupiać się na brakach, doceniaj swojego partnera. Podobno jest tak, że kiedy mężczyzna słyszy od swojej kobiety pretensje, jeszcze bardziej zamyka go to na działanie i ujmuje jego męskości. Spróbuj więc od innej strony. Spójrz na to, co robi fajnego, pokaż mu, że to doceniasz, dzięki czemu zachęcisz go do robienia jeszcze więcej.
Nie można zmienić kogoś na siłę. Dlatego często warto skupiać się na tej pozytywnej stronie i dać komuś przykład i przestrzeń do zmiany.
Związek to praca, docieranie się i kompromisy. Ważne jest abyście oboje byli pewni, że to są kompromisy, które możecie zaakceptować, żeby nie robić tego wbrew sobie, bo prędzej czy później to wyjdzie i nie będzie na pewno dobre.
Buduj codzienność
Kiedy motylki w brzuchu przestają trzepotać, ważna staje się codzienność i to, jak się w niej wspólnie odnajdujemy.
Ważne są proste gesty, dzielenie się tym jak minął nam dzień, wspólne oglądanie filmów, wspieranie, pomaganie sobie czy rozpieszczanie.
Ważne jest żeby partner był naszym przyjacielem. Dzięki temu rzeczywistość, może czasem i szara, nie jest nudna i monotonna.
Celebruj związek
Związek to codzienność, ale też wspólne wyjątkowe chwile. Celebrujcie swój związek.
Od małych gestów, jak karteczka z wiadomością o poranku, po wspólne spędzanie czasu, czy niespodzianki, które podtrzymują ciekawość w związku. Zapraszaj swoją drugą połówkę na randki. Nie musi być to od razu romantyczna kolacja przy świecach, ale np. kawa w Waszej ulubionej kawiarni albo kolacja ugotowana i pięknie podana w domu. A może sobotni wypad na termy, noc planszówek albo wspólna siłownia?
Ważne żeby w tej codzienności znaleźć czas na okazywanie sobie jak jesteście dla siebie ważni.
Nie oczekuj, bądź bezinteresowny
Jeśli robisz coś dla drugiej osoby, upewnij się, że robisz to, bo chcesz, a nie dlatego że oczekujesz czegoś w zamian. Niech wynika to z potrzeby troski o kogoś. Dlaczego?
Unikniesz wtedy rozczarowania i niespełnionych oczekiwań, jeśli ktoś nie zrobi tego samego, albo sceny pretensji, że dla kogoś się poświęcasz a on tego nie docenia. Pamiętaj, poświęcanie się jest zarówno przytłaczające dla jednej jak i dla drugiej strony i nie o to chodzi w związku.
Wzajemny szacunek i dobre intencje
Bardzo ważny jest wzajemny szacunek do siebie.
Jeśli coś Ci się nie podoba, oceniaj zachowanie, a nie partnera. Nie myśl źle o drugiej osobie.
Powiedz mu, co nie pasuje Ci w jego zachowaniu i odnieś się do swoich uczuć, ale nie oceniaj go jako osoby.
Zupełnie inaczej brzmi: „było i przykro, że nie kupiłeś mi kwiatów na dzień kobiet, bo poczułam się niedoceniona”, zamiast „jesteś egoistą, znowu nie pamiętałeś o dniu kobiet, masz mnie gdzieś”.
Druga wypowiedź rani kogoś jako osobę i od razu narzuca interpretację rzeczywistości, co niestety jest manipulacją i prawdopodobnie wzbudzi w nim postawę buntowniczą. Pierwsza nie wzbudzi w nim złości, tylko da mu do zrozumienia, że sprawił Ci przykrość i trzeba to naprawić.
A co do intencji, zamiast przyjmować na co dzień, że ktoś chce zrobić coś złego, przyjmij za punkt wyjściowy, że ma dobre intencje. W końcu jesteście ze sobą, bo chcecie prawda?
Nie odgrywaj się
Jeśli partner zrobi coś, co Ci się nie podoba, powiedz mu o tym, ale nie odgrywaj się, nie odpłacaj się tym samym.
Jeśli robimy coś z intencją sprawienia żeby partner nie czuł się dobrze, to nie jest to dobra droga. A często tak robimy: „skoro on nie odpisał przez godzinę to ja nie odpiszę teraz przez trzy, niech się martwi”, albo ”on wyszedł z kolegami, to ja nie będę gorsza i też pójdę na imprezę”.
To bardzo niszczy poczucie bezpieczeństwa i zaufania w związku i nie jest to dojrzałe zachowanie.
Odpuść
Jeśli się pokłóciliście, siedzicie w dwóch różnych pokojach i oboje czujecie się źle… zadaj sobie pytanie czy to naprawdę ma sens? Ktoś musi odpuścić. Podanie ręki jako pierwszy Ci nie uwłacza, to po prostu przerywa sytuację, która Was oboje krzywdzi.
Czy to będzie słabość jeśli pójdziesz do kogoś pocałujesz go i powiesz, że go kochasz? Nie musisz „wygrywać” tych batalii.
Wygraną jest spokój w związku i ocieplenie relacji.
Wtedy możecie na spokojnie porozmawiać tym co się stało i dojść do wspólnych wniosków jak to rozwiązać na przyszłość.
Nie idź w zaparte.
Jeśli ktoś sprawił Ci przykrość to powiedz mu o tym, wyjaśnijcie to, a potem odpuść. Dajcie sobie czas żeby to przemyśleć i naprawić. Ale nie wypominaj tego przy najbliższej okazji, nie wbijaj szpilek, nie walcz.
Związek to nie walka, to nie wyścig. Nie udowadniajmy sobie kto jest słabszy, kto pierwszy ulegnie, kto pierwszy przeprosi.
***
Zbudowanie dobrego związku nie jest łatwe. Wymaga od nas dużo wysiłku i pracy. Fundament związku jeśli ma być trwały, nigdy nie może być budowany na kontroli, strachu, czy pretensjach. Warto więc zdać sobie sprawę jakie zachowanie jest dla związku budujące, a jakie niszczące i podejść do budowania go z miłością, szczerością, troską i szacunkiem. Jeśli my szczerze wzbudzimy w sobie te uczucia, partner, jeśli będzie mu na nas zależeć, też zmieni się pod naszym wpływem. Wtedy mamy szansę na dotarcie się a to najlepsza droga do wspólnego szczęśliwego życia 🙂