Dzień kobiet – historia heroizmem i goździkami usłana 14

Dzień kobiet – historia heroizmem i goździkami usłana

W bestsellerowej swojego czasu książce „Wszystko co mężczyźni wiedzą o kobietach” nie znajduje się ani jedno słowo, tylko puste strony. Mówi się, że kobiety są zmienne, są nieodgadnioną zagadką, tajemnicą, a jeśli chcesz wiedzieć o co chodzi to czytaj między wierszami. W Internecie jest masa memów, powiedzeń o kobiecych humorach, zachciankach, o tym, że nigdy nie mają się w co ubrać, czy wiecznie są na diecie.

Prawda jest jednak taka, że kobiety to przede wszystkim piękne istoty zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, są ostoją i strażniczkami ogniska domowego. Są kreatywne, obdarzone intuicją, wrażliwe a do tego silne wewnętrznie, mądre i waleczne. Długo musiały udowadniać, i wciąż w wielu miejscach muszą, że są równe mężczyznom i mają prawo do takiego traktowania. I właśnie dziś świat świętuje na ich cześć.

Skąd w ogóle to święto?

Pewnie nie raz słyszeliście określenie, że dzień kobiet to komunistyczne święto. Nic bardziej mylnego. Owszem, w Polsce obchodzone jest od czasów PRL-u, ale po praz pierwszy na świecie zaczęto je obchodzić w 1909 roku i pierwotnie było poświęcone walczącym rok wcześniej w Nowym Jorku kobietom, które w tamtych czasach nie były jeszcze równo traktowane jak mężczyźni. Pracujące za marne grosze w fabryce kobiety, postanowiły zastrajkować i domagać się godnych warunków pracy i prawa wyborczego. Aby uniknąć skandalu, właściciel fabryki zamknął je w niej. Niestety wybuchł pożar i 129 kobiet zginęło na miejscu.

To więc święto, które ma uświadomić siłę i waleczność kobiet, które walczyły o wolność i równość. W XIX wieku 8 marca bardzo często był dniem, w którym kobiety organizowały protesty i manifestacje o charakterze antywojennym, czy równościowym.

Dzień kobiet w Polsce

W Polsce dzień kobiet oficjalnie obchodzony był dopiero po drugiej wojnie światowej. Kobiety dostawały głównie goździka lub tulipana, rajstopy, mydło czy kawę. Do dziś są one niezapomnianym symbolem tego święta. Upominki wręczano kobietom także w zakładach pracy, ale święto to było w dużej mierze wykorzystywane jako narzędzie socjalistycznej propagandy.

Oficjalnie zniesiono centralne obchodzenie Dnia Kobiet w Polsce w 1993 roku. Tradycja jednak pozostała i do dziś mężczyźni co roku (niestety często tylko raz w roku ?) kupują swojej kobiecie kwiatka, a w szkołach czy miejscach pracy również często obdarowuje się kobiety symbolicznymi upominkami.

goździki

Kto komu?

W naszym kraju raczej przyjmuje się, że w tym dniu to mężczyźni doceniają w tym dniu płeć piękną, ale nie wszędzie tak jest. We Włoszech jest to bardzo popularne święto i tam upominki wręczają sobie również kobiety. W ten sposób chcą docenić swoje mamy, siostry, babcie czy przyjaciółki. W końcu to święto wszystkich kobiet więc dlaczego nie mamy doceniać siebie nawzajem no i przede wszystkich samych siebie?

No więc jak to uczcić?

Jesteś najważniejszą kobietą w swoim życiu. Poświętuj więc. Zrób coś o czym dawno marzyłaś, odwiedź nowe miejsce, idź na masaż, zjedz dobry deser w kawiarni, zrób cokolwiek co sprawi Ci radość.

To czas na życzenia

Drogie kobiety nie bójcie się marzyć i walczyć o swoje marzenia, z głową do góry, pewnością i miłością w sercu. Życzę Wam dużo wewnętrznej mocy, wiary w siebie, radości, która dodaje nam blasku i żebyście dbały o siebie i kochały się najbardziej na świecie.

Życzę Wam i sobie też żebyśmy nie zapominały o tym, że mimo iż w dzisiejszych czasach w wielu dziedzinach chcąc dorównać mężczyznom przyjmujemy ich cechy, prawdziwa siła i piękno tkwi w kobiecej łagodności, czułości i miłości, która kruszy najbardziej zatwardziałe serca. Pielęgnujcie w sobie delikatność, naturalność i wrażliwość, to na pewno nie są oznaki słabości a coś, czego w dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje.

A Wy drodzy panowie kochajcie i doceniajcie swoje kobiety nie tylko od święta, miłym słowem, gestem, czułością. To ważniejsze niż największy bukiet róż z kwiaciarni (choć jedno drugiego nie wyklucza?).

woman

Nie mamy jeszcze newslettera, ale jak już go uruchomimy, obiecujemy, że będzie wspaniały!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *