Co wspólnego ma Choroba Alzheimera i używanie GPS w smartfonie? 14

Co wspólnego ma Choroba Alzheimera i używanie GPS w smartfonie?

Masz w mózgu GPS. Tak, Ty! Część komórek w obszarze mózgu nazywanym hipokampem odpowiada za nasze poczucie lokalizacji oraz odnajdywanie drogi. Nazywa się je po prostu komórkami miejsca. Co się dzieje, kiedy przestajemy z nich korzystać? Coś bardzo niedobrego.

Kilkadziesiąt lat temu naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego przeprowadzili eksperymenty z udziałem jeżdżących po tamtejszym mieście taksówkarzach. Do badania zaproszono zarówno tradycjonalistów, którzy przez długie lata uczyli się topografii miasta i byli w stanie na pamięć dojechać z punktu A do punktu B (a to nie byle co, bo mówimy tutaj o 25 tys. ulic i dziesiątkach tysięcy atrakcji turystycznych, restauracji, barów itp.). Wzięli w nim jednak też udział kierowcy, którzy przez lata używali nawigacji GPS. Jak się okazało, to ci pierwsi mieli znacznie więcej istoty szarej w tylnej części hipokampu, co oznacza, że ten obszar ich mózgów był zwyczajnie lepiej rozwinięty.

Co wspólnego ma Choroba Alzheimera i używanie GPS w smartfonie? 16

Badania pogłębiano, sprawdzając, jakie obszary mózgu są aktywne u kierowców samodzielnie znajdujących drogę oraz u tych, którzy posługują się zdobyczami technologii. Mózgi tych drugich nie tylko nie wykazywały nadmiernej aktywności hipokampa, ale też znacznie rzadziej używali kory przedczołowej odpowiedzialnej za planowanie oraz podejmowanie decyzji.

Ostateczny dowód na to pojawił się niedawno, bo naukowcy przebadali grupę kandydatów na taksówkarzy przed rozpoczęciem nauki (ta trwa od 2 do 4 lat, a i tak mnóstwo osób nie zdaje końcowych egzaminów), a także po jej zakończeniu. Jak już się pewnie domyślacie – w drugim przypadku hipokamp rzeczywiście urósł.

Dlaczego to takie ważne? Okazuje się bowiem, że istnieje korelacja między korzystaniem z nawigacji GPS, a demencją typu alzheimerowskiego. W latach ’90 Veronique Bohbot, obecnie pracownik Uniwersytetu McGill w Montrealu, postawiła tezę, że zaniedbywanie komórek odpowiedzialnych za nasze poczucie przestrzeni zmniejsza ilość szarej materii w hipokampie. Tymczasem, jak wyjaśnia Kaja Nordengen, autorka książki „Mózg Rządzi”, demencja typu alzheimerowskiego w pierwszej kolejności atakuje właśnie komórki w hipokampie. Dobrze wykształcony i silny hipokamp może zatem uchronić nas przed niesławnym, Alzheimerem.

Co wspólnego ma Choroba Alzheimera i używanie GPS w smartfonie? 18

Co ciekawe, ocenia się obecnie, że komórki miejsca nie tylko dostarczają nam informacji na temat naszego położenia, ale też są mocno związane z obszarami pamięci, a tym samym wspomnieniami dotyczącymi danej lokalizacji.

Tworząc punkty orientacyjne i projektując w myślach mapę miejsc, po których podróżujemy, znacznie aktywniej używamy mózgu. Jeżeli zatem codziennie drogę do i z pracy pokonujecie w taki sam sposób, połączenia między komórkami nerwowymi słabną.

A nie zapominajmy, że podróżowanie z nosem w telefonie, który prowadzi nas za rączkę do celu, znacznie utrudnia nam obserwowanie okolicy, cieszenie się podróżą i znajdowanie ciekawych miejsc. Może nie ma to już tak bezpośredniego wpływu na mózg, ale zdecydowanie obniża jakość takiego podróżowania.

Nie mamy jeszcze newslettera, ale jak już go uruchomimy, obiecujemy, że będzie wspaniały!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *