Jak zdobywać nowe umiejętności? 14 praktycznych porad, które możesz wykorzystać natychmiast 14

Jak zdobywać nowe umiejętności? 14 praktycznych porad, które możesz wykorzystać natychmiast

Czasem patrzymy na influencerów, rozwijające się startupy, ludzi, którzy w danej dziedzinie odnoszą sukcesy i myślimy sobie, że też chcielibyśmy tak żyć. Wtedy powstaje masa wątpliwości, a skąd czerpać wiedzę, jak zdobywać nowe umiejętności i kompetencje, jak poznać ludzi, którzy mogliby nam pomóc, jak to wszystko ugryźć? W dzisiejszych czasach mamy na szczęście mnóstwo możliwości, aby to robić.

Przede wszystkim kluczowe jest pytanie: „czego chcesz się nauczyć?” Czy też: „w jakiej branży chcesz się rozwijać?”. Wiedząc to, uwierz mi, zrobiłeś już ogromny krok w stronę sukcesu. Co dalej?

Jak zdobywa się nowe umiejętności w Internecie?

OBSERWUJ INFLUENCERÓW

Znajdź lub przywołaj w swojej pamięci, osoby, które w danej dziedzinie, w jakiej chcesz się rozwijać, już odniosły sukces. Niech to będą osoby, które imponują Ci wiedzą, zaradnością i mogłyby zostać Twoim mentorem. Następnie poszukaj, czy być może nie mają do zaoferowania na swoich stronach kursów online, może wydali książkę, a może występują na jakiejś konferencji w Twoim mieście. Jeśli się uczyć to od najlepszych, prawda?

nowe umiejętności poradnik

MASTERMIND

Wyobraź sobie, że na swojej ścieżce zawodowej masz zawsze pod ręką grupę doradców, z którymi możesz podzielić się swoimi wątpliwościami, odczuciami, porozmawiać o swoich pomysłach, projektach i uzyskać wsparcie merytoryczne i mentalne. Może chcesz rozwijać się w konkretnej branży, założyć firmę, piszesz bloga, chcesz dobrze reklamować swoją markę w sieci, chcesz konsekwentnie iść do przodu i potrzebujesz osób z tego samego środowiska aby pomogły Ci się rozwijać?

Teraz jest to możliwe!

Mastermind, bo o nich mowa, to zazwyczaj kilkuosobowe grupy, które łączy jakiś wspólny cel, które zdzwaniają się lub spotykają regularnie żeby omówić co (np. w danym tygodniu) sprawiło im trudność, co udało się osiągnąć i wspólnie zastanowić się nad dalszymi krokami.

Niekoniecznie członkowie muszą się zajmować dokładnie tym samym, ale musi łączyć ich np. wspólny cel. Przyjmijmy, że chcą otworzyć firmę. W danej grupie mógłby więc znaleźć się ktoś kto zna się na aspektach prawnych, ktoś księgowych, ktoś umiejący ugryźć to od strony marketingowej, a ktoś jeszcze inny reklamowej. Dzięki temu tworzą pewnego rodzaju spójną całość, w wyniku czego każdy z uczestników maksymalnie na tym korzysta.

Dzięki burzom mózgów ludzi, którzy ufają sobie i szczerze wspierają się nawzajem, każdy z nich może osiągnąć rzeczy, których nie dałoby się osiągnąć w pojedynkę, rozwijając siebie, czy też swój biznes, nieporównywalnie szybciej.

mastermind nowe umiejętności i kompetencje

KURSY ONLINE

W Internecie można znaleźć wiele darmowych i bardzo dobrych kursów online. O najlepszych tego typu stronach pisał Tomek – 5 miejsc w Internecie, gdzie nauczysz się czegoś nowego nie wydając nawet złotówki . Czasami przy takich kursach, jeśli startują one w konkretnym dniu, tworzą się grupy, fora uczestników, dzięki czemu ludzie mogą motywować się wzajemnie w czasie realnym, dzielić się swoimi wynikami, co też pozwala bardziej się zmotywować i w razie czego podpytać innych o coś, czego nie rozumiemy.

GRUPY NA FACEBOOKU

Na Facebooku znajdziemy grupy o wszelakiej tematyce, między innymi grupy w których można zadawać pytania, uzyskać wsparcie merytoryczne i dzielić się wiedzą. Wystarczy wpisać frazę, która Cię interesuje np. „problemy grafików” i dołączyć do danej grupy.

WEBINARY

Szkolenia prowadzone zazwyczaj w czasie rzeczywistym w formie live streamingu audio – wideo. Wystarczy wysłać zgłoszenie w specjalnym formularzu i o podanej godzinie zalogować się, lub kliknąć w wysłany link, aby dołączyć do szkolenia. Webinary mogą być płatne, ale bardzo często są także darmowe i uwierzcie mi, mogą być niezwykle wartościowe. Dzięki temu możemy zdobyć fajną wiedzę bez wychodzenia z domu.

STREAMINGI Z KONFERENCJI

Warto śledzić również konferencje, o tematyce, która nas interesuje. Często część paneli dostępnych jest za darmo, jeśli nie jako streaming live, to potem jako filmik na platformie.

PODCASTY

Podcasty to audycje, dyskusje, dostępne w Internecie jako pliki audio, np. na stronie danego influencera. Mogą poruszać przeróżna tematykę, zazwyczaj jest to jakiś wąski temat, który jest rozkładany na czynniki pierwsze. Dzięki słuchaniu podcastów możemy dogłębnie poznać pewne zagadnienia z punktu widzenia osób, które zajmują się tym na co dzień.

Jak zdobywać nowe umiejętności? 14 praktycznych porad, które możesz wykorzystać natychmiast 16

Jak zdobywać nowe umiejętności w realu?

KONFERENCJE, KURSY, SZKOLENIA

Najbardziej popularna forma zdobywania wiedzy, często jednak wiążąca się z kosztami, ale nie zawsze. Jest wiele wydarzeń, a nawet szkoleń, które odbywają się za darmo. Sama kończyłam darmowe, niezwykle wartościowe warsztaty z projektowania i kodowania stron w html i css, nie tylko prowadzone bardzo profesjonalnie, ale też w przyjaznej, inspirującej atmosferze. Oczywiście tu również możemy poznać ludzi, którzy potencjalnie mogą być, lub już są, z naszej branży.

Internet jest źródłem wszelkiej wiedzy, więc po prostu poświęć trochę czasu, by poszukać, czy gdzieś w Twojej okolicy nie będzie odbywało się jakieś wartościowe wydarzenie, w którym możesz wziąć udział.

pasja nowe kompetencje porady

IDŹ DO PRACY

Może to mało odkrywcze, ale jeśli chcemy nauczyć się czegoś dobrze i szybko, mamy możliwość utrzymania się przez parę miesięcy z mniejszych pieniędzy, spróbujmy dostać się do firmy, która zajmuje się dokładnie tym, czego chcemy się nauczyć (np. niech to będzie grafika komputerowa) i spróbować aplikować nawet na najniższe stanowisko.

Dzięki temu w dynamicznym środowisku możemy nauczyć się o profesjonalistów tego, na czym nam zależy. To często bardziej efektywne niż pracowanie w miejscu, z którym nie wiążemy przyszłości i uczenie się po godzinach. Jeśli już zdobędziesz umiejętności możesz spróbować robić to na własną rękę lub aplikować na wyższe stanowisko, gdybyś chciał to robić na etacie.

WOLONTARIAT

W każdej branży odbywa się mnóstwo eventów, konferencji, na które zapraszani są eksperci w danej dziedzinie. Jeśli nie masz pieniędzy żeby uczestniczyć w takim wydarzeniu (niestety często są potwornie drogie) spróbuj dostać się tam na wolontariat.

Dzięki temu nie tylko weźmiesz udział w wydarzeniu, które Cię interesuje, nawiążesz wiele branżowych znajomości, ale też zobaczysz jak tworzy się takie wydarzenia od kuchni. Kto wie, czy ta wiedza kiedyś też Ci się nie przyda? Pamiętaj, aby aplikując na wolontariat przede wszystkim powiedzieć o tym, co Ty mógłbyś wnieść w to wydarzenie, dlaczego chcesz tam być, żeby ludzie z drugiej strony poczuli, że chcesz współtworzyć to wydarzenie a nie tylko czerpać z niego dla siebie.

ZRÓB COŚ ZA DARMO

No cóż, wiele osób uważa, że to nie jest dobra metoda, bo za każdą pracę należy się płaca, ale jeśli np. jesteś w fazie budowania swojego portfolio jako grafik komputerowy, warto zrobić coś dla np. większej organizacji pozarządowej, aby móc umieścić to potem właśnie w portfolio. Dzięki temu masz większe szanse na zdobycie innych klientów.

UCZ SIĘ Z INNYMI

Czymś podobnym do grup mastermind, ale o nieco bardziej trwałej strukturze, są także organizacje, które zrzeszają ludzi, którzy wspólnie chcą coś tworzyć, uczyć się konkretnych rzeczy. Taką organizacją są np. Toastmasters, gdzie możesz uczyć się przede wszystkim przemówień publicznych. W większych miastach organizowane jest też wiele kółek zainteresowań, spotkań grup językowych, gdzie np. wspólnie uczymy się angielskiego poprzez rozmowę, wspólne wyjścia itp.

ludzie mastermind

GROWTH HOUSE

To coraz bardziej popularna metoda, polegająca na wspólnym zamieszkaniu osób, które dążą do wspólnego celu. Znowu, coś podobnego do grup mastermind, z tym że Ci ludzie zamiast zdzwaniać się raz na tydzień po prostu ze sobą zamieszkują.

Takie, spolszczając, „domy wzrostu” tworzą atmosferę, w której na co dzień możesz inspirować i wspierać się wzajemnie z innymi domownikami.

DZIEL KALENDARZ 

Metoda ta polega na dzieleniu kalendarza np. na projekty, czyli do danego miesiąca lub tygodnia przypisuję jedną konkretną umiejętność, której chcę się nauczyć i na tym skupiam całą swoją uwagę. Kiedy chcemy nauczyć się za dużo rzeczy na raz, często koniec końców nic z tego nie wynika.

growth house porady nowe umiejętności

Jakimi ludźmi się otaczać by odnieść sukces?

Mówi się, że jeśli chcesz odnieść sukces w danej dziedzinie, potrzebujesz wokół siebie 3 rodzajów osób:

STUDENCI

Czyli osoby, które Ty możesz czegoś nauczyć. Dzięki temu utrwalasz wiedzę którą zdobywasz, czujesz że może ona komuś pomóc więc jest wartościowa, a do tego czujesz się zmotywowany do dalszej nauki.

OSOBY NA TWOIM POZIOMIE

Czyli osoby, które mniej więcej są na takim etapie jak Ty, z którymi możesz np. na zasadzie mastermindów dzielić się wiedzą, materiałami, wątpliwościami. Są to też ludzie, którzy najlepiej Cię rozumieją, bo przeżywają to samo co Ty. To nie tylko ogromne wsparcie, ale też tak zwana zdrowa rywalizacja. Widząc postępy innych, motywujesz się do działania.

MENTORZY

Czyli osoby, które już osiągnęły sukces w danej dziedzinie. Mogą nie tylko pokazać Ci, co jest możliwe, ale też dokąd możesz dojść jeśli tylko zechcesz.

***

Jak widzisz możliwości jest wiele, zarówno w Internecie jak i w rzeczywistym świecie. Wystarczy tylko dobrze poszukać, wiedzieć czego się chce i pozwolić sobie na rozwój. A Ty, czego tak naprawdę chcesz?

Artykuł powstał w oparciu o wiedzę zdobytą na konferencji Tam Gdzie Chcę🙂

Nie mamy jeszcze newslettera, ale jak już go uruchomimy, obiecujemy, że będzie wspaniały!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *