Wyobraź sobie, że możesz pracować tam gdzie chcesz. Dzisiaj może to być leżak na plaży w Hiszpanii, a jutro kawiarnia na dachu wieżowca z widokiem na ocean w Portugalii. „Tam Gdzie Chcę” to niezwykle inspirująca konferencja poświęcona tzw cyfrowym nomadom, a dokładniej ludziom, którzy jako ścieżkę zawodową wybrali (lub chcą wybrać) pracę zdalną.
Druga edycja odbyła się w Łodzi w miniony weekend. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam stronę wydarzenia od razu wiedziałam, że nie może mnie tam zabraknąć!
Idea
Idea „Tam Gdzie Chcę” to możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie. To świadomy wybór robienia czegoś, co sprawia nam satysfakcję, co jest naszą pasją i do tego będzie nam przynosić dochód i często łączyć się z podróżowaniem. Dla wielu osób to droga do spełnienia, niezależności i wolności.
Jeśli również dla Ciebie etat, przełożony, stałe miejsce i godziny pracy są czymś, co nie do końca Ci pasuje, czujesz, że potrzebujesz więcej swobody, to idea tego wydarzenia prawdopodobnie jest także dla Ciebie.
Wolność
Wolność to słowo kluczowe, które wiele razy padało z ust prelegentów. Sławek Muturi określił „wolność” jako pojęcie, które dla każdego człowieka oznacza coś innego. Dla osadzonego to wszystko to, co znajduje się poza murami więzienia, dla nastolatka to wracanie po 21 do domu, a dla chorego to możliwość bycia wolnym od choroby. Dla niego z kolei jest to wolność od pracy w ogóle, życie z pasywnego dochodu, podróżowanie po całym świecie i poznawanie nowych ludzi i kultur.
Bycie cyfrowym nomadem nie zawsze oznacza siedzenie na plaży w Tajlandii z laptopem i drinkiem w ręku (chociaż kto by nie chciał ? ), ale może to być równie dobrze praca w przestrzeni co-workingowej w dużym, nowoczesnym mieście, albo praca w domu blisko rodziny. Chodzi o to żeby mieć możliwość i wybór co i gdzie chcemy robić i to właśnie wpisuje się w tą ideę. Prelegenci konferencji pokazują, że można to osiągnąć. Jak?
Co możesz robić?
Rozwój technologii, łatwość nawiązywania kontaktów, małe koszty podróżowania po całym świecie przyczyniły się do ogromnego wzrostu możliwości zawodowych. Wachlarz zainteresowań zaproszonych gości był niezwykle szeroki.
Tomek Maciejewski – organizator konferencji, opowiadał od czego zacząć swoją przygodę z cyfrowym nomadyzmem, inspirował nas swoimi historiami, w których nie zabrakło też wątków o wątpliwości, czy uda się chociażby zorganizować tę konferencję, ale dzięki swojej energii i wytrwałości osiągnął ten i inne cele.
Orest Zub mówił o tym, jak zarabia dzięki product placement. Opowiadał o finansowaniu podróży dzięki projektom z BlaBlaCar, liniami lotniczymi, czy hotelami.
Ola Gościniak opowiadała o tym, jak tworzyć kursy online. Asia Szreder mówiła jak uczyć przez Skype z dowolnego miejsca na świecie. Artur Pawłowski mówił z kolei o tworzeniu własnej marki i sprzedaży na Amazonie. Cezary Stacewicz mówił o łączeniu autostopu z cyfrowym nomadyzmem. Zuza Ledworowska opowiadała o tym jak spełniać marzenia dzięki tworzeniu treści.
Rafał Cupiał, urodzony mówca i chyba najbardziej charyzmatyczny uczestnik konferencji, podzielił się niezwykłymi postrzeżeniami, które dowodzą, jak bardzo ważne w dotarciu do odbiorców jest umiejętne opowiedzenie historii i dzielenie się emocjami.
Zapadła mi w pamięć opowiedziana przez niego historia o chłopaku, który postanowił kupić w sieci 100 okropnie brzydkich produktów, każdy wart 1 dolar. Następnie każdy z tych produktów dał innemu artyście, by dopisali do nich historie. Powstawały przeróżne opowieści, od komedii, po dramaty, thrillery, czy erotyki. Przedmioty ponownie wystawił w sieci, tym razem zamieszczając pod spodem wymyślone historie. Z tego co pamiętam już za pierwszym podejściem zamiast 100 dolarów zarobił… 3 000. To dowodzi jak ważne dla ludzi są emocje i jak mózg zapamiętuje i pozytywnie odbiera historie, ale też jak pomysłowość i kreatywność może pomóc nam się wzbogacić 😉
Nie wszyscy jednak zachęcali od razu do rzucenia etatu. Oskar Grochowalski mówił na przykład o tym, jak przekonać swojego szefa, by pozwolił nam pracować zdalnie, czyli o połączeniu idei niezależności od miejsca z bezpieczeństwem stałego dochodu.
Wytrwałość i konsekwencja
To elementy wskazywane przez każdego jako KLUCZOWE w drodze do sukcesu.
Ci, którzy się nie poddają, mimo początkowych porażek, braku zainteresowania innych tym co robią, będą wytrwali, systematyczni i konsekwentni, mają ogromną szansę na sukces. Wielu podkreślało, że nie od początku odnosili sukcesy. Czasem musieli przeczekać fazę, kiedy co chwile słyszeli „nie”, ich artykuły czy posty nie miały like’ów na portalach społecznościowych, a znajomi mówili, że to, co chcą robić, nie ma sensu. W takiej sytuacji ciężko jest zachować optymizm, ale ważne jest żeby się nie poddawać i otaczać się ludźmi, którzy mają podobne cele do naszych i będą nas wspierać.
Pasja
Może to brzmieć banalnie, ale ważne jest to, żeby to co robisz było twoją pasją, sprawiało Ci radość. Jeśli nie wiesz co to jest, najpierw musisz to odkryć, poczuć, że to właśnie to i wtedy zacząć działać!
Padło bardzo mądre stwierdzenie, że nie zawsze zostanie programistą (choć powszechnie to najszybsza droga do pracy zdalnej i pieniędzy), sprawi, że będziesz szczęśliwy i bogaty. Jeśli nie polubisz programowania, to nawet jeśli będziesz to robił na Bali, prawdopodobnie nie będzie Cię satysfakcjonować takie życie.
Jak odkryć, co chcesz robić?
Bardzo często droga do odkrycia, co mnie w życiu naprawdę pasjonuje, jest długa i kręta. Niektórzy wiedzą to w wieku 15 lat, niektórzy 25, ale są też tacy, którzy dopiero znacznie później dowiadują się jaką drogą naprawdę chcę iść.
Są pewne techniki, które mogą pomóc Ci odkryć, co powinieneś w życiu robić:
-pomyśl co sprawiało Ci radość jak byłeś dzieckiem – często są to nasze pierwotne i prawdziwe pasje
-IKIGAI – to japońska filozofia szczęścia porównywana do duńskiego hygge, ale także metoda, która pomaga nam wyeliminować z naszego życia najmniej istotne elementy i skupić się właśnie na tych ważnych poprzez znalezienie pewnego rodzaju esencji, która będzie połączeniem naszej pasji, umiejętności, dobrej płacy, a także będzie odpowiadała na potrzeby ludzkości.
–test Galupa – bada nasze talenty i predyspozycje, te najsilniejsze mają bowiem wpływ na zachowanie i osiągnięcia. Test jest płatny, ale podobno jest jednym z najlepszych testów tego typu i wyłania 5 naszych głównych talentów, do których dostajemy szczegółowy raport
–test NPA – czyli test osobowości. Odpowiadamy na 50 pytań używając punktacji od 1 do 5, po czym otrzymujemy wynik mówiący o naszym typie charakteru
Jeśli wiesz już co jest Twoją pasją i chcesz być cyfrowym nomadem…
Jak przygotować się do tego kroku?
Prelegenci podczas dyskusji odpowiadali również na pytanie jaką radę daliby osobom, które są na początki drogi w kierunku cyfrowego nomadyzmu. Niektóre z nich to:
–przestań myśleć, zacznij działać! Zrób chociaż mały krok do przodu
–zacznij o tym mówić innym, bo dzięki temu będziesz czuć się zobowiązany do wykonania zapowiedzianej zmiany jeśli znajomi będą Cię wypytywać jak tam twoje plany
–uwierz w to, daj temu energię „wow”! Warto poczekać na moment, w którym poczujesz że to jest właśnie to, co chcesz robić w życiu, a wtedy zrobisz wszystko, by to osiągnąć
–nie patrz na reakcję otoczenia, kiedy mówią że jesteś szalony, że coś nie ma sensu. Zamiast tego zacznij otaczać się ludźmi, którzy będą Cię inspirować, poszukaj mentorów, książek, zacznij chodzić na meet upy organizowane w Twoim mieście lub nawet online
-możesz zrobić bazę klientów, którzy mogą zlecać Ci pracę, przygotować się zanim rzucisz etat
–zrób listę DLACZEGO NIE JESTEM JESZCZE W MIEJSCU W KTÓRYM CHCIAŁBYM BYĆ, co mnie tu trzyma, dlaczego nie robię jeszcze tego co chcę. To stworzy pewnego rodzaju listę „things to do”, czyli co musisz jeszcze zrobić, by osiągnąć zamierzony cel
–zdobywaj wiedzę – jeśli jeszcze nie czujesz się pewnie w tym co robisz, dokształcaj się, czytaj, rób kursy internetowe. Przykładowe strony z darmowymi kursami polecał wcześniej Tomek.
***
Konferencja „Tam Gdzie Chcę” to niezwykłe wydarzenie. To czas, w którym poznajesz fantastycznych, otwartych ludzi, którzy tak jak i Ty cenią w życiu wolność i niezależność i chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami żeby pomóc innym. Bardzo często przyświeca im też misja pomocy innym w pracy codziennej. Poprzez to, co robią, chcą wnieść wartość dla społeczeństwa. To kreatywni ludzie z masą pomysłów, pozytywnej energii i odwagi. Cały event nie kończy się tylko na samej konferencji, ale uczestnicy spotykają się na dodatkowo organizowanych spotkaniach. Tak więc to weekend pełen inspiracji, wiedzy, zabawy, poznawania nowych ludzi i przemyśleń co dalej 🙂
Na koniec cytat, który najbardziej zapadł mi w pamięć z prezentacji Zuzy:
WYMYŚL SOBIE NAJBARDZIEJ NIEMOŻLIWY SCENARIUSZ…I GO ZREALIZUJ!
Życie jako cyfrowy nomada również wymaga pracy i ogromnego zaangażowania, jak wszystko w życiu na czym Ci zależy, ale jeśli to, co przeczytałeś wzbudziło w Tobie motylki w brzuchu, pewną dozę euforii, poczucie że tak właśnie chciałbyś żyć, nic straconego.
Ty również możesz pracować zdalnie, po prostu się na to odważ, bo jak widzisz, w życiu nie trzeba kierować się utartym schematem, tylko z powodzeniem spełniać swoje marzenia będąc wytrwałym i konsekwentnym i oczywiście naładowanym powerem i pozytywną energia do działania. To właśnie pokazuje ta konferencja i za nią wszystkim prelegentom i organizatorowi Tomkowi Maciejewskiemu z całego serca dziękuję ?
A więc stwórz ten najbardziej niemożliwy scenariusz i… powodzenia!