Popełniaj błędy i nie miej racji 14

Popełniaj błędy i nie miej racji

Często dorastamy w przeświadczeniu, że musimy być najlepsi w tym co robimy i postępować tak, aby popełniać jak najmniej błędów. Uczono nas, żeby na każdy temat mieć swoje zdanie i umieć je obronić. Chwalono nas za dobre stopnie przed całą rodziną, ale kiedy nam się coś nie udało, kuzyn Krzyś wygrał konkurs, w którym my byliśmy zaledwie na 10. miejscu, powodowało to raczej rozczarowanie, złość albo wstyd. 

Nikt nie powiedział nam z czym to się wiąże.

Wyobraź sobie…

Wyobraź sobie, co by było, gdyby wielcy odkrywcy poprzestali na swojej pierwszej próbie, prototypie swojego wynalazku, albo upierali się, że pierwsza metoda jaką wymyślili jest bezbłędna? Co by było gdyby Edison po pierwszych próbach wynalezienia żarówki, stwierdził, że nie ma o tym pojęcia i chyba sobie odpuści, bo się do tego nie nadaje?

Wyobraź sobie co by było, gdyby każdy zaciekle bronił swoich racji, i nikt nigdy nie chciał dążyć do kompromisu?

Co by było gdyby politycy rządzili tylko i wyłącznie poprzez swój pryzmat wartości i nigdy nie otwierali się na dialog i opinię innych (ten przykład w obecnym czasie może nie jest zbyt dobry)?

Co by było gdyby lekarze nie rozwijali swoich teorii, metod leczenia, bo poprzestaliby na wiedzy jaką mają i nie otwierali się na więcej?

Czy w ogóle byłaby możliwa praca w grupie, gdyby ludzie nie ustanowili modelu współpracy i każdy chciał robić rzeczy po swojemu?

team work

Nie bój się porażki

Tak naprawdę… porażki nie istnieją.

Jeśli boimy się popełniać błędy, tkwimy w swojej bezpiecznej „strefie komfortu”. Ok, prawdopodobnie nic nam się w niej nie stanie, ale też nie mamy tam szans na rozkwit i rozwój. Nie popełniając błędów, stoimy w miejscu.

Błędy są po to, by uczyć nas, czego nie robić w następnym kroku, co działa, a co nie działa.

Błędy są wskazówkami, dzięki którym się rozwijamy. I chwała im za to!

Porażki przybliżają nas do sukcesu!

To również kwestia uwarunkowań kulturowych i społecznych. Przykład? W innych krajach ludzie często inaczej podchodzą do kwestii biznesu. Bardzo często w swoim życiu otwierają nawet kilka firm. Wiedzą, że jeśli nie uda się za pierwszym razem, uda się za drugim, trzecim, a jak nie to piątym. Wiedzą, że potrzebują tych doświadczeń, żeby w końcu stworzyć idealny model biznesowy.

Nie traktuj więc np. nieudanego biznesu jako wstydu i porażki, a jako lekcję. I próbuj dalej. Tylko tak masz szansę na sukces. Nikt nie rodzi się od razu nieomylny, każdy przechodzi swoją drogę rozwoju.

Siła tkwi w nierozpamiętywaniu błędów, a wyciągnięciu z nich wniosków i pójściu do przodu, nie popełniając ich dalej.

Nie ponosiłem porażek. Miałem dziesięć tysięcy pomysłów, które nie wypaliły.

Benjamin Franklin

motywacja

Dlaczego nie warto mieć racji?

Jeśli chcemy zawsze mieć rację, nie otwieramy się na nowe perspektywy.

Pamiętaj, że to, co wiesz, jest jedynie sumą twoich doświadczeń, przeczytanych, zobaczonych, czy usłyszanych rzeczy.

To nie znaczy, że nie ma jeszcze wiele innych spojrzeń na tę sprawę albo że za jakiś czas nie doświadczysz czegoś, co kompletnie zmieni Twoje myślenie.

To co wiemy opiera się na doświadczeniach z przeszłości. To dla nas bezpieczna wiedza, ale nie rozwijająca, zamykająca nasz umysł, bo nie pozwala otworzyć się na nowe pomysły i opinie.

Zacznij się mylić, a zaczniesz się rozwijać. Ryzykuj. Odrzuć przekonanie o stuprocentowej słuszności swoich racji, odrzuć znane Ci ścieżki rozumowania, staraj się na rzeczy patrzeć z zupełnie innej perspektywy, nawet jeśli wydaje Ci się to nierealne. Wyobrażaj sobie przeróżne rzeczy, chociaż rozum podpowiada Ci, że są niemożliwe.

Rozum ma swoje ograniczenia bo wie tylko to, co zna. Twoim zadaniem jest pokazywać mu szersze horyzonty.

szerszy horyzont

Szukaj krytyki

Oczywiście najprzyjemniej jest usłyszeć, że to, co robimy, jest świetne, ale jeśli każdy by nam to mówił, prawdopodobnie osiedlibyśmy na laurach i dalej się nie rozwijali.

Ciężko jest przyjmować krytykę, ale traktuj ją jako wskazówki, co możesz zrobić żeby być jeszcze lepszym, żeby to, co robisz, było jeszcze bardziej wartościowe. Pozwól sobie na słuchanie opinii innych. Oni mają inne doświadczenie, inny punkt widzenia, warto to poznać.

Szukaj osób, które są dla Ciebie autorytetem w Twojej dziedzinie i pytaj je o zdanie. Nie obrażaj się kiedy powiedzą Ci, że masz jeszcze dużo do poprawienia tylko dziękuj, że masz taką szansę i możesz dalej działać.

Bierz odpowiedzialność

To niezwykle ważne, żeby zrozumieć, że to my bierzemy odpowiedzialność za swoje życie. To nie okoliczności, błędy innych, zła pogoda, czy brak czasu albo pieniędzy, ale TY, właśnie TY ponosisz odpowiedzialność za swoje życie. Twoje decyzje kształtują Twoje życie. Nie zrzucaj tej odpowiedzialności na innych, nie szukaj wymówek. Nie bądź bierny.

Zrzucając odpowiedzialność, pozwalasz żeby inni ludzie albo okoliczności decydowały o Twoim życiu. A przecież nie o to chodzi prawda?

odpowiedzialność

Niech sukcesy innych będą dla Ciebie motywacją

Nie porównuj się, nie zamykaj się, nie czuj się gorszy, bo każdy jest inny. porównywanie to szybka droga do braku akceptacji samego siebie, zaprzestaniu działania, a nawet do depresji.

Nie jesteś w stanie porównać się do miliardów ludzi na tej planecie, więc po prostu sobie odpuść. Rób swoje. Patrz na innych jak na inspirację. Skoro im się udało to Tobie też może. Tylko ustal sobie cel i do niego konsekwentnie dąż.

Skup się na tym, na co masz wpływ, na sobie. I sobie poświęcaj całą swoją energię.

Jakiś czas temu, kiedy pracowałam przy organizacji turnieju tańca, pewna trenerka z Finlandii była wręcz oburzona, jak to możliwe, że nie dajemy wszystkim dzieciom dyplomów. Poprosiła o wydrukowanie dla swoich podopiecznych dyplomów nawet za 50. miejsce. Dla niej ważne było nie to, które miejsce zajęły, ale to, żeby zostały mimo wszystko docenione. One nie czuły się źle z powodu zajętego miejsca. To motywowało je jedynie do dalszej pracy, ale bez zazdrości.

***

Przeszkoda jest drogą, porażka okazją do nauki i doskonalenia. Co Cię nie zabije to Cię wzmocni, ale pamiętaj żeby ze swoich błędów wyciągać wnioski i nie powtarzać ich już w przyszłości. I pamiętaj, w tym wszystkim, o wyrozumiałości i trosce dla siebie. Dzięki temu idziemy do przodu 🙂

Nie mamy jeszcze newslettera, ale jak już go uruchomimy, obiecujemy, że będzie wspaniały!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *