carrental

Wypożyczenie samochodu za granicą – na co zwrócić uwagę?

Praktyczny poradnik krok po kroku

Wypożyczenie samochodu za granicą wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę żeby uniknąć kłopotów, czy dodatkowych kosztów. Samochód jest coraz popularniejszą i przede wszystkim wygodną formą podróżowania za granicą, którą z całego serca polecam, więc tym bardziej warto być spokojnym, że nic nas nie zaskoczy.

Skąd wypożyczyć samochód

  • WYSZUKIWARKI – czyli serwisy takie jak Ryanair, RentalCars czy HolidayAutos. Wyszukiwarki porównują ceny i warunki wynajmu wszystkich wypożyczalni, a do tego często dodają swoje rabaty, przez co jest to zazwyczaj to najtańsza opcja.
Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 15
Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 17

Korzystając z takiego rozwiązania nie możemy jednak wybrać konkretnego modelu samochodu a jedynie jego klasę. Wypożyczalnia przydzieli nam samochód z tej wybranej „półki”, który będzie akurat dostępny.

  • WYPOŻYCZALNIA – auto można wypożyczyć również bezpośrednio na stronie konkretnej wypożyczalni lub na miejscu w biurze.
  • HOTEL – często opcja wypożyczenia samochodu dostępna jest również w hotelach, w których nocujemy (zazwyczaj pojawia się w kurortach, kiedy jedziemy razem z biurem podróży). Hotele nie pobierają zazwyczaj dodatkowych opłat i nie wymagają depozytów, a wypożyczenie raczej nie jest skomplikowane, ale wiąże się to z wyższą ceną wynajmu.

Godziny wypożyczenia

O dziwo, to również się liczy. Zdarzyło mi się, że, oddając samochód o 9 rano zamiast np. o 8:30, koszt wynajęcia był dużo niższy. Zanim wypożyczycie auto warto metodą prób i błędów sprawdzić w wyszukiwarce kilka opcji godzinowych i zobaczyć, kiedy cena będzie najkorzystniejsza.

Pamiętajcie też, że wypożyczalnie raczej nie działają w nocy, więc lądując późnym wieczorem możecie nie mieć opcji odbioru auta lub jeśli będzie taka opcja, cena będzie dwa razy wyższa niż gdybyście wypożyczyli samochód w ciągu dnia. Problematyczne jest też oddawanie samochodu w godzinach, gdy biuro jest zamknięte – wrzucamy wtedy kluczyki do skrzynki, a potem modlimy się, żeby pracownicy nie doszukali się żadnych uszkodzeń i nie obarczyli nas bezpodstawnie opłatami. Co prawda nam się to nie zdarzyło, ale lepiej dmuchać na zimne i zwrócić samochód w obecności pracownika oraz otrzymać potwierdzenie na piśmie, że wszystko z nim w porządku.

Ubezpieczenie

Są dwa rodzaje ubezpieczenia, na które możemy się zdecydować:

  • PRZEZ POŚREDNIKA – taką opcję mamy dokonując rezerwacji przez wspominane wyszukiwarki. Na pewnym etapie rezerwacji pojawi się możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia za około kilka euro dziennie (zazwyczaj firmy AXA). Pojawi się również adnotacja, że jeżeli na miejscu w wypożyczalni ktoś będzie chciał sprzedać nam dodatkowe ubezpieczenie, mamy się na nie nie zgadzać. A to ważne, bo pracownicy wypożyczalni potrafią być bardzo perswazyjni i wręcz straszą nas konsekwencjami nie wykupienia ubezpieczenia od nich.
Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 19
  • W WYPOŻYCZALNI – opcja dostępna przy rezerwacji bezpośrednio na stronie wypożyczalni lub w momencie odbioru samochodu w punkcie na przykład na lotnisku. Jak wspomniałam już, pracownicy wypożyczalni mogą negować ubezpieczenie kupione przez pośrednika i przekonywać, że tylko ich ubezpieczenie, kupione na miejscu, jest niezbędne. My spotkaliśmy się nawet z wręcz agresywnym straszeniem i grożeniem nam, co się stanie jeśli nie wykupimy tego ubezpieczenia.

To jak to jest naprawdę?

Ubezpieczenie w wypożyczalni jest dużo droższe niż to zakupione przez pośrednika. Przykładowo na 10 dni ubezpieczenie przez pośrednika kosztuje nas 100 zł, a przez wypożyczalnię 700 zł. Dlaczego?

Decydując się na ubezpieczenie w wypożyczalni, nie jest pobierany od nas depozyt, czyli kwota, którą może obciążyć nas wypożyczalnia jeśli coś stanie się z samochodem w trakcie naszego użytkowania. Dzięki temu nie musi ona martwić się o wszelkie kolizje drogowe czy zniszczenia auta, jeśli takowe będą, gdyż nie będziemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej. Wraz z ubezpieczeniem od wypożyczalni otrzymujemy też wliczoną usługę assistance 24/7.

Jeśli nie wykupimy tego ubezpieczenia, wypożyczalnia zablokuje nam na karcie kwotę depozytu i w przypadku jakiejkolwiek szkody, ma prawo zatrzymać całą sumę lub jej część. Wtedy możemy ubiegać się o zwrot tych kosztów właśnie z firmy pośredniczącej czyli np. AXA.

Zazwyczaj ubezpieczenia są bardzo podobne, więc raczej rekomendujemy tańszą opcję. Jeśli jednak nie macie ochoty, w razie czego, na upominanie się o zwrot pieniędzy od firmy pośredniczącej, możecie rozważyć ubezpieczenie na miejscu (oczywiście wtedy nie kupuje się już ubezpieczenia przez pośrednika).

Myślę, że najważniejsze jest to, żeby dokładnie zapoznać się z obiema opcjami, wiedzieć co zawiera ubezpieczenie pośrednika, a co ubezpieczenie wypożyczalni.

Jeśli będziesz podróżował głównie autostradami, w dużych miastach, a samochód zawsze trzymał na parkingu hotelowym, prawdopodobieństwo ze coś się z nim stanie jest niewielkie. Jeśli jednak wybierasz się np. na południe Włoch, zwłaszcza na Sycylię, gdzie porysowane samochody to codzienność, albo będziesz jeździł po wąskich górskich drogach – prawdopodobieństwo uszkodzenia jest znacznie większe.

Depozyt

Jak wcześniej wspomniałam depozyt (zwany również wkładem własnym) to kwota, którą na karcie kredytowej może zablokować nam wypożyczalnia i do tej kwoty możemy odpowiadać finansowo za wszelkie szkody, które ewentualnie sprawimy podczas użytkowania pojazdu. Depozyt nie jest pobierany jeśli wykupimy wspominane ubezpieczenie na miejscu w wypożyczalni.

Przy rezerwowaniu auta należy więc zwrócić uwagę jaka jest wysokość depozytu. Najczęściej jest to między 600 a 1200 euro.

Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 21

Pamiętaj! Sprawdź, czy kwota depozytu będzie dostępna na Twojej karcie kredytowej przy odbieraniu auta. Warto też wcześniej zadbać o podniesienie limitów dla operacji wykonywanych kartą – często domyślnie są one ustawione w taki sposób, by uniemożliwiać transakcje na takie wysokie kwoty. Co ważne, nie można użyć innej karty kredytowej niż tej podanej przy rezerwacji. Wiązałoby się to z  prawdopodobnie dodatkowymi opłatami.

Depozyt zostanie odblokowany najczęściej do 2 tygodni po oddaniu auta, jeśli oczywiście wypożyczalnia nie odnotuje żadnych uszkodzeń.

Polityka paliwowa

Przy rezerwacji auta możemy spotkać się z różną polityką paliwową. Zazwyczaj są trzy opcje w jaki sposób wypożyczalnia może chcieć rozliczać z nami paliwo:

  • PRZEDPŁACONY – to moim zdaniem najgorsza opcja, ponieważ wypożyczalnia daje nam samochód z pełnym bakiem, za który z góry musimy zapłacić, a następnie należy zwrócić auto z pustym bakiem. Dlaczego to najgorsza opcja? Bo prawdopodobnie nie uda nam się i tak zwrócić samochodu z pustym bakiem, a wypożyczalnia nie odda nam pieniędzy za pozostawione paliwo. Co więcej, prawdopodobnie cena baku jaka będzie nam naliczona, będzie wyższa niż średnie ceny paliwa.
  • ZAKUP PALIWA Z REFUNDACJĄ – opcja pośrednia. Dostajemy pełen bak i również pełen powinniśmy zwrócić. Jeśli jednak tego nie zrobimy, wypożyczalnia proporcjonalnie do brakującego paliwa, obciąży nas kwotą za benzynę. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jaka opłata administracyjna będzie doliczona na miejscu z tego tytułu. Zazwyczaj jest to około 30 euro. Tutaj również prawdopodobnie koszt paliwa będzie wyższy niż gdybyśmy tankowali sami. Co więcej, trzeba również dopytać, czy nie będzie wtedy naliczona dodatkowa opłata za tankowanie przez wypożyczalnie.
  • PEŁNY DO PEŁNEGOmoim zdaniem najlepsza opcja. Dostajemy samochód z pełnym bakiem i z pełnym bakiem musimy go zwrócić. Zazwyczaj bez dodatkowych opłat. No chyba, że nie oddamy pełnego baku, wtedy zostanie nam naliczona kara. Warto więc wcześniej zorientować się, gdzie jest najbliższa lotnisku stacja benzynowa.
Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 23

Oczywiście musimy też wiedzieć, jakie paliwo mamy wlać do samochodu. Jeśli nie jesteśmy pewni, spytajmy w wypożyczalni.

Potrzebne dokumenty

Pamiętajcie o zabraniu wszystkich potrzebnych do wypożyczenia auta dokumentów:

  • dowód osobisty lub paszport
  • prawo jazdy
  • karta kredytowa – ta sama, która była użyta przy rezerwacji pojazdu, z dostępnym limitem na depozyt
  • potwierdzenie rezerwacji

Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 25

Dodatkowe opłaty

Wypożyczając samochód, zwróć również uwagę na dodatkowe rzeczy takie jak:

Przekraczanie granicy

Wypożyczalnie pobierają dodatkowe opłaty w przypadku przekroczenia granicy. Jeśli więc masz zamiar zrobić wycieczkę do innego kraju, upewnij się jaki będzie to koszt i zaznacz taką opcję przy rezerwacji pojazdu.

Wiek kierowcy

Możesz ponieść dodatkowe koszty jeśli nie spełniasz kryterium wieku. Czasem minimum to 21 lat, czasem 25 a czasem nawet 30. Jeśli wiec jesteś młodszy również sprawdź jaką kwotę będziesz musiał dopłacić.

Maksymalny limit kilometrów

Niektóre wypożyczalnie mają tzw. limit kilometrów, czyli maksymalną ilość kilometrów, którą możesz przebyć wypożyczonym samochodem. Jeśli planujesz długie wycieczki, zwróć na to uwagę w warunkach wynajmu.

Dodatkowy kierowca

To kolejna opcja, za którą musimy niestety dopłacić. Jeśli chcemy mieć zmiennika powinniśmy dokupić opcję dodatkowego kierowcy. Oczywiście teoretycznie nie musimy tego robić, ale na przykład w momencie wypadku, jeśli kierowcą okaże się inna osoba, może to mieć negatywne konsekwencje.

Polityka anulacji

Sprawdź czy w razie odwołania rezerwacji będziesz mieć prawo do zwrotu pieniędzy. Zazwyczaj najtańsze opcje wynajmu są pozbawione możliwości zmiany lub odwołania.

Dowiedz się także ile czasu możesz spóźnić się przy wypożyczeniu lub oddaniu auta.

W przypadku spóźnienia przy wypożyczeniu, wypożyczalnia może mieć prawo do anulowania rezerwacji i wypożyczeniu samochodu komuś innemu. Warto podać numer lotu w procesie rezerwacji, dzięki czemu w razie opóźnienia samolotu wypożyczalnia będzie świadoma, że odbierzesz samochód później.

W przypadku późniejszego zwrotu, niż ustalony, wypożyczalnia może naliczyć Ci karę.

Zwrot w innym miejscu

Jeśli planujesz zwrócić auto w innym miejscu niż wypożyczyłeś pamiętaj, że taka rezerwacja będzie droższa niż w przypadku zwrotu w tym samym miejscu.

Dodatkowe usługi

Wszelkie dodatkowe usługi takie jak chociażby nawigacja GPS czy fotelik dla dziecka również są dodatkowo płatne. Jeśli chcecie zaoszczędzić, warto zainstalować sobie mapy offline w telefonie lub mieć własną nawigację GPS.

Wypożyczenie samochodu za granicą - na co zwrócić uwagę? 27

Sprawdź auto

Po wypożyczeniu samochodu dostaniesz dokument z jego rozkładem i zaznaczonymi rysami czy uszkodzeniami. Zanim odjedziesz z parkingu dokładnie sprawdź auto, czy nie ma na nim dodatkowych uszkodzeń nie zaznaczonych w dokumencie. Jeśli takie są, zwróć się do obsługi biura na parkingu i poproś o dopisanie owych szkód. Zdarza się, że nie wszystko jest zaznaczone przez wypożyczalnię, a jeśli tego nie zgłosisz, mogą pociągnąć cię do odpowiedzialności finansowej, mimo iż np. wgniecenie było zrobione przez poprzedniego kierowcę.

W razie czego możesz również zrobić zdjęcia samochodu lub nakręcić filmik.

Zazwyczaj jest tak, ze małe rysy nie są brane pod uwagę. Nikt aż tak dokładnie nie ogląda samochodu po zwrocie, ale nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, więc lepiej być przezornym.

***

Na początku mojej przygody z wypożyczaniem wszystko było dla mnie niejasne i skomplikowane. I pewnie takie ma być, żeby wypożyczalnie mogły naliczać jak najwięcej dodatkowych opłat nieświadomym klientom. Dobrze jest więc być zaznajomionym, na co zwrócić uwagę i cieszyć się w pełni samochodowymi podróżami po innych krajach. A warto, bo można to robią naprawdę tanio. Przykładowo nasza podróż do Andaluzji za 10 dni kosztowała nas 150 zł za wynajem. A miejsca, jakie można dzięki temu zobaczyć, komfort, swoboda i szybkość jazdy są nieporównywalnie lepsze niż gdyby trzeba było poruszać się innymi środkami transportu.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi, kwestia auta za granicą wydaje się jaśniejsza. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości piszcie w komentarzach. Do zobaczenia na drodze! 🙂

Wypożyczenie samochodu za granicą otwiera nam drogę do głębszego poznania każdego miejsca i kraju.
Wypożyczenie samochodu za granicą otwiera nam drogę do głębszego poznania każdego miejsca i kraju.

Nie mamy jeszcze newslettera, ale jak już go uruchomimy, obiecujemy, że będzie wspaniały!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *