Gran Canaria to wyspa pełna niespodzianek i dużej różnorodności. Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu nie jest jednoznaczna do określenia. Warto dobrze przygotować się do wyjazdu żeby w pełni odczuć niezwykłość tej wyspy. My podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i mamy nadzieję, że dacie się przekonać, że warto spędzić tam wakacje.
Jak dolecieć na Gran Canarię?
Wyjazd na Gran Canarię planowaliśmy około półtora miesiąca przed odlotem. Ceny lotów zmieniały się właściwie codziennie. Polecam korzystanie z przeglądarek typu Kayak. Wyszukuje ona wszystkie możliwe kombinacje lotów, dzięki czemu możemy porównać ceny, czas, liczbę przesiadek i przewoźników.
Strony pośredniczące, na które Kayak przekierowuje nas po wybraniu konkretnej opcji lotów, często reklamują się jako oferujące najtańszą ofertę. Sprawdziliśmy jednak, że to nie prawda, bo korzystniej było kupić bilety bezpośrednio na stronach przewoźników.
Jak kupić tanie bilety lotnicze pisaliśmy kilka miesięcy temu.
Według naszych obserwacji najtańsze bilety były miesiąc przed lotem. Uważajcie jednak na przeglądanie takich stron zawsze z tego samego IP, ponieważ ceny lotu mogą wzrosnąć tylko dlatego, że przeglądarka widzi, że interesujecie się danym kierunkiem, w danym dniu. To często stosowany trik żeby ktoś zdecydował się na zakup z obawy, że loty staną się jeszcze droższe. W rzeczywistości jednak bardzo często ceny później spadają. Polecam więc przeglądanie ofert na różnych łączach internetowych. Pomocny może okazać się również tryb incognito w przeglądarce.
Aby dolecieć na wyspę możemy też skorzystać z czarterów, które oferują biura podróży.
Strefa czasowa
Gran Canaria znajduje się w tej samej strefie czasowej co Portugalia i Wielka Brytania. Lot bezpośredni z Polski zajmuje około 5.5h.
Gdzie szukać noclegów na Gran Canarii
Noclegów szukaliśmy głównie na Airbnb, ale także na Bookingu. Okazuje się, że Gran Canaria jest dość drogim miejscem, przynajmniej jeszcze we wrześniu. To jednak, co zaskoczyło nas najbardziej to ogromne koszty serwisowe i koszty za sprzątanie, które na Airbnb przewyższały nieraz ceny wynajmu.
Na Bookingu również zwróćcie uwagę, czy gdzieś z boku nie widnieje adnotacja, że na miejscu trzeba uiścić opłatę za sprzątanie, która nie jest wliczona w cenę, którą płacimy przy rezerwacji.
Jeśli nie macie konta na Airbnb, a chcecie otrzymać 100 zł na pierwszą rezerwację, załóżcie konto przez ten LINK. Dzięki linkowi polecającemu zarówno osoba, która zakłada konto, jak i ta, która przesyła link, otrzymują środki na podróże.
Wybór Gran Canarii był bardzo spontaniczny i wyniknął tylko z tego, że przypadkiem znalazłam na Airbnb nocleg… w jaskini. Stwierdziłam, że muszę tego próbować, a skoro owa jaskinia jest właśnie na Gran Canarii… to lecimy na Gran Canarię.
Oprócz dwóch nocy w jaskini, udało nam się zarezerwować fantastyczny apartament w Taurito i to w dodatku od Polki, która wynajmuje na Gran Canarii apartamenty. Jeśli chcecie, oczywiście chętnie podam do niej kontakt.
Ostatni nocleg rezerwowaliśmy w Las Palmas, bo wydawało nam się, ze będzie stamtąd najbliżej na lotnisko. Jednak wyjechanie z miasta, które jest potwornie zatłoczone, zajęło w sumie więcej czasu niż dojechanie na lotnisko z południa wyspy.
Jeśli planujecie nocować w Las Palmas, pamiętajcie, że jest tam dość spory problem z parkowaniem, chyba że staniecie na płatnych, podziemnych parkingach. Jeśli jednak chcecie tam pobyć kilka dni, a nie macie ochoty tracić majątku na parkingi, lepiej poszukać hotel z dostępnym, darmowym parkingiem dla gości. My spaliśmy na tzw. Islecie, gdzie na całym obszarze parkingi na ulicy są darmowe. Było tam jednak tak ciasno i było tak dużo samochodów, że w nocy modliliśmy się, żeby ktoś nie przytarł nam auta.
Wypożyczenie samochodu
Gran Canaria oferuje tak fantastyczne widoki i zapierające dech w piersi trasy, że moim zdaniem wynajem auta jest rzeczą niezbędną by tego doświadczyć. Auto rezerwujemy najczęściej przez stronę Ryanair, ewentualnie Rentalcars, choć tym razem było to przez stronę Holidayautos.
Koszt auta wraz z ubezpieczeniem przez pośrednika wyniósł nas niecałe 400 zł na 10 dni. Paliwo na szczęście jest tanie, koszt litra to aktualnie około 1 euro.
Przy rezerwacji samochodu warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy, żeby nie dać się niemiło zaskoczyć i nie przepłacać. Co trzeba wiedzieć o rezerwacji samochodu? Konkretne informacje znajdziecie w naszym poradniku.
Parkowanie
Na Gran Canarii są trzy rodzaje miejsc parkingowych, różniące się kolorami linii:
- Biały – miejsca, na których można parkować bezpłatnie
- Niebieski – miejsca, na których można parkować, ale należy kupić bilet w parkomacie i umieścić go w widocznym miejscu w aucie
- Żółty – nie wolno na tych miejscach parkować, zazwyczaj są zarezerwowane dla służb porządkowych
Drogi na Gran Canarii
Główną drogą na Gran Canarii jest autostrada GC1, która biegnie wokół wyspy (z wyjątkiem zachodniej części, tam znajduje się słynna widokowa, aczkolwiek owiana aurą niebezpieczeństwa droga GC200). Autostrada to najszybszy sposób aby dostać się z jednej na druga stronę lądu. Co jest bardzo fajne to fakt, ze na Gran Canarii nie ma płatnych dróg.
Jeśli jednak chcemy poruszać się innymi drogami, zwłaszcza tymi w środku lądu, trzeba mieć na uwadze, że zazwyczaj są bardzo wąskie, kręte i strome i prawdopodobnie osiągniemy na nich maksymalną prędkość 30 km/h. Tak więc trasy mające 50 km mogą zająć nawet 3 godziny.
Na wielu drogach miałam spocone ręce i autentycznie bałam się, że ktoś wyjedzie zza zakrętu prosto na nas, lub że po prostu spadniemy w przepaść. Oczywiście mieszkańcy wyspy, łącznie z kierowcami autobusów szusują nawet na takich drogach, ale to zdecydowanie nie na moje nerwy. Warto więc spytać się siebie czy jestem osobą o wystarczająco opanowanych nerwach. Ja na szczęście miałam Tomka, który jest bardzo dobrym kierowcą. Sama nigdy bym się na to nie odważyła.
Jeśli drogi są bardzo wąskie i nie ma możliwości by wyminęły się na nich dwa samochody, a zbliżamy się do zakrętu i nie widzimy czy ktoś wyjedzie nam naprzeciw, stosuje się zasadę dawania sygnałów dźwiękowych, tak żeby ktoś wiedział ze nadjeżdżamy. Często robi się tak w południowych krajach, gdzie uliczki są przecież bardzo wąskie i kręte, a jak wspomniałam tubylcy raczej nie mają ochoty na wolną jazdę ?
Planując więc wycieczki samochodowe warto mieć to na uwadze, żebyście nie przeliczyli się tak jak my. Zaplanowałam nam na 1 dzień trasę, którą okazało się, że musimy podzielić na 3 dni. Jednak widoki zapierające dech w piersi rekompensują z pewnością czas podróży, bo tak naprawdę podróż sama w sobie jest jednym wielkim zwiedzaniem.
Atrakcje na wyspie
Gran Canaria oferuje ogrom możliwości jeśli chodzi spędzenie wolnego czasu. Zależy na czym najbardziej Wam zależy. Można tam zarówno iść na trekking, tu poleciłabym pełne, dobre buty chociażby ze względu na jaszczurki.
Oferowana jest też cała masa atrakcji wodnych, od surfingu, po nurkowanie, do rejsów statkiem w poszukiwaniu delfinów.
Jest tu park wielbłądów, ogrody botaniczne, aquaparki czy Palmitos czyli najpopularniejsze zoo z delfinami. Oczywiście jest też bogata oferta życia nocnego.
Wszystko jednak zajmuje czas, zwłaszcza jeśli doliczymy dojazd do konkretnych miejsc. Warto więc zastanowić się co jest dla nas najważniejsze żeby nie przeliczyć się z czasem, albo żeby nie było tak, że po wakacjach jesteśmy wykończeni, bo ciągle byliśmy w biegu.
Klimat
Tutaj mamy same dobre wiadomości. Na Gran Canarii praktycznie cały rok jest powyżej 23 stopni i prawie nie ma opadów deszczu. Można więc spokojnie udać się tu na wakacje nawet w ferie zimowe.
Trzeba jednak wiedzieć, że Gran Canaria, mimo iż jest mała wyspą, poprzez swoje ukształtowanie terenu, posiada kilka mikroklimatów.
- Południe wyspy jest najcieplejsze i najmniej wietrzne. Tutaj praktycznie zawsze mamy pewność dobrej pogody i słońca
- Północ wyspy jest już dużo bardziej wietrzna i może być chłodniejsza. Jeśli więc chcecie stacjonować w Las Palmas, jest duża szansa, że nie zawsze będzie tam słonecznie.
- W środku lądu, w górach, w zimowych miesiącach jest podobno chłodniej (około 10 stopni mniej niż na pozostałych regionach). My jednak będąc tam we wrześniu zauważaliśmy, że jest dużo cieplej niż nad oceanem co było momentami bywało wręcz uciążliwe.
Gran Canaria leży blisko Afryki dzięki czemu zawdzięcza swój tropikalny klimat. Bliskość tego kontynentu da się odczuć w często spotykanych piaskowych mgłach. Jeśli wiatr wieje silniej, przynosi piasek aż z samej Afryki. Nie można wtedy dać się zwieść i wciąż smarować kremami z filtrem 😉
***
Gran Canaria z pewnością bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Wam podróż na tą niewątpliwie piękną i zróżnicowaną wyspę.