Płatki zbożowe na śniadanie? Już lepiej zjedz pizzę! 14

Płatki zbożowe na śniadanie? Już lepiej zjedz pizzę!

Trudno dyskutować z istotną rolą śniadania jako posiłku dającego nam energię na cały dzień. Nie ma znaczenia czy jemy je o godzinie ósmej, czy może czekamy na okienko żywieniowe (pozdrowienia dla zwolenników tzw. przerywanych głodówek) do dwunastej – śniadanie jest po prostu ważne. Na tej wiedzy bazują też marketingowcy, którzy wciskają w naszą głowę setki bzdur dotyczących tego, co powinno być naszym pierwszym posiłkiem.

Płatki zbożowe na śniadanie? Już lepiej zjedz pizzę! 16

Pizza lepsza niż płatki zbożowe

Idealnym tego przykładem są małe dzieci. Chcą być duże i silne (co zresztą powtarzają im niekiedy rodzice), a więc z przyjemnością pochłaniają całą miseczkę płatków z zabawnym królikiem, misiem czy innym stworkiem, którzy przekonuje ich o dobroczynnych właściwościach (a rodziców o licznych witaminach i wartościach odżywczych). Królik czy miś nie mówią nic o tonie cukru, bo po co psuć humor o poranku, prawda? A tymczasem niektóre rodzaje płatków niewiele różnią się od słodkiego batona.

Płatki zbożowe na śniadanie? Już lepiej zjedz pizzę! 18

Uwagę na to zwracają też dietetycy. Chelsey Amer w wywiadzie udzielonym dla The Daily Meal mówi wprost, że pizza jest zdrowszym śniadaniem niż większość płatków zbożowych. I trudno się temu dziwić. Owszem pizza ma dużo węglowodanów (ciasto) oraz tłuszczy nasyconych (ser), ale to jednocześnie źródło dobrego białka i wielu innych wartości odżywczych – szczególnie, kiedy zawiera warzywa, zdrowe mięso czy owoce morza. Mało tego, jeżeli zaczniemy dzień właśnie od pizzy i zaspokoimy swoje zachcianki, istnieje duża szansa na to, że wieczorem nie zamówimy „dużej z podwójnym serem” i nie pochłoniemy całej do serialu.

Pizza na śniadanie? Ok, ale bez przesady!

Oczywiście na wszystko trzeba patrzeć z pewnym dystansem. I wcale nie mam tutaj na myśli tego, że o siódmej rano nie znajdziecie otwartej pizzerii. Pizza nie jest szczególnie zdrowa. Jest kaloryczna i nie bez powodu zalicza się ją do grona fast-foodów czy tez, mówiąc bardziej dosadnie, śmieciowego jedzenia. Okazuje się jednak, że z dwojga złego o wiele lepiej zrobimy, gdy postawimy właśnie na nią zamiast miseczki płatków.

Płatki zbożowe na śniadanie? Już lepiej zjedz pizzę! 20

I tutaj znowu trzeba się zagłębić w szczegóły bo płatki płatkom nierówne. Wszystko ok, dopóki płatkami nazywamy owsiankę, do której dosypujemy żurawinę, wiórki kokosowe, migdały, rodzynki, orzechy nerkowca itp. Takie śniadanie bije pizzę w przedbiegach. Niestety kupne mieszanki nazywane dumnie „musli” ze zdrowiem nie mają wiele wspólnego, a już tym bardziej czekoladowe kuleczki, cynamonowe trójkąciki czy miodowe cholera-wie-co-to-za-kształt. Większość z nich zawiera tonę cukru i niewiele poza nim. Miseczka takich płatków to tyle samo kalorii co kawałek pizzy, ale to pizza daje o wiele większy zastrzyk wolno przyswajanych protein, które zapewnią nam uczucie najedzenia przez cały poranek.

A wszyscy wiemy, że zimna, odgrzana w mikrofali czy piekarniku pizza smakuje po prostu nieziemsko. Szczególnie, gdy zarówno pizza jak i my jesteśmy po imprezie… 😉

Nie mamy jeszcze newslettera, ale jak już go uruchomimy, obiecujemy, że będzie wspaniały!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *