Nie oczekuj, zaakceptuj. Oszczędzisz sobie mnóstwo frustracji 16

Nie oczekuj, zaakceptuj. Oszczędzisz sobie mnóstwo frustracji

Każdy z nas ma jakieś oczekiwania. Wychodzimy z domu i oczekujemy, że będzie piękna pogoda, na ulicach nie zastaniemy korków, a dzień w pracy upłynie miło i przyjemnie. Oczekujemy, że sprzedawca w sklepie będzie uprzejmy, a kolega z biura nie obgada nas za plecami. Co, kiedy ktoś lub coś nie spełnia tych oczekiwań?

Oczekiwania są naturalną częścią życia i trudno by było pozbyć się ich całkowicie. Problem polega na tym, że z niektórych kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, a inne dotyczą spraw, na które totalnie nie mamy żadnego wpływu. Jak je zidentyfikować?

Zastanówmy się – co nas nieustannie rozczarowuje, przytłacza wprowadza w zły nastrój lub wręcz wyprowadza z równowagi? Kiedy czujemy się, że nie do końca jesteśmy sobą? Żona/dziewczyna nie zachowuje się w taki sposób, w jaki sobie wyobrażaliśmy przez całe życie, że nasza partnerka będzie się zachowywać? A może nie wyglądamy tak, jak sobie życzymy – za grubi, za chudzi, odstający od ideałów z reklam telewizyjnych. Może za mało zarabiamy, a nasza praca jest zwyczajnie nudna i nierozwijająca.

Nie oczekuj, zaakceptuj. Oszczędzisz sobie mnóstwo frustracji 17

Przykłady można mnożyć. Im większa rozbieżność między rzeczywistością, a naszym wyobrażeniem, tym gorzej się czujemy. Złościmy się, że świat nie wygląda w taki sposób, w jaki sobie stworzyliśmy w głowie. Mało tego, próbujemy ten świat we te nasze wyobrażenia wcisnąć, co wywołuje jeszcze większą frustrację. To tak jakby dziecko próbowało wcisnąć kwadratowy klocek w otwór o kształcie trójkąta.

Problem polega na tym, że ta iluzja, którą sobie tworzymy w głowie jest niesamowicie stresogenna i odciąga nas od znacznie ważniejszych kwestii, a także prawdziwych problemów. Dołujemy się i brakuje nam sił na cokolwiek, bo przytłaczają nas rozczarowania, które sami rozdmuchujemy. Czy to nie głupie?

Jak zidentyfikować, w jakich obszarach życia mamy stresogenne oczekiwania? To bardzo proste:

  1. Weź kartkę papieru i coś do pisania
  2. Podziel ją na dwie części
  3. Z lewej stron pisz jak określona sfera Twojego życia powinna wyglądać i jak ją sobie wyobrażasz
  4. Po prawej napisz, jak jest w rzeczywistości – bądź tutaj precyzyjny
  5. Spójrz teraz na efekty i znajdź największe przepaści między prawą i lewą stroną

Dostrzegasz jakieś zalety nadmiernych oczekiwań w wybranych sferach? A może generują one u Ciebie tylko złość i stres? Pomyśl chwilę, jak wpływa to na Ciebie i sam podejmij decyzję, czy warto się ciągle katować, czy może lepiej zwyczajnie odpuścić.

Nie oczekuj, zaakceptuj. Oszczędzisz sobie mnóstwo frustracji 18

A odpuścić można najprościej poprzez zaakceptowanie pewnych rzeczy i pogodzenie się z nimi. I tu uwaga! Nie, nikt nie każe Ci tolerować krnąbrnego szefa czy korków na mieście. Nie o to chodzi, żeby być uległym i dawać sobie wchodzić na głowę.

Po prostu zamiast się tym frustrować czasem wystarczy zaakceptować obecny stan rzeczy i żyć dalej. Jeżeli da się coś z tym zrobić – robimy, pracujemy i podejmujemy działania. A jeśli nie? To po co się tym przejmować?

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed
Przeczytaj również
Nie oczekuj, zaakceptuj. Oszczędzisz sobie mnóstwo frustracji 23
Poniedziałek, poniedziałeczek…. Co zrobić, by ludzie chcieli przychodzić do pracy?